Informacje ogólne 83 132, 83 133 i 83 400

PRZEZNACZENIE ŁĄCZNIKÓW 83 132, 83 133 i 83 400


Miniaturowe łączniki krańcowe są to łączniki sterowane przez odpowiedni element napędowy. Położenie i prędkość ruchu styków ruchomych oraz czas przełączania ich uzależnione są od położenia i prędkości przesuwu elementu sterującego działającego na popychacz odpowiednią siłą, powodującą zwieranie, względnie rozwieranie odpowiednich styków łącznika. Układ styków ruchomych jest niestabilny, tzn. że po ustąpieniu siły działającej na popychacz styki ruchome samoczynnie powracają do położenia wyjściowego.

 

Miniaturowe łączniki krańcowe z napędem ręcznym przeznaczone są do stosowania w zautomatyzowanych układach napędowych oraz obwodach sterowniczych, kontrolnych i pomiarowych prądu przemiennego i stałego.

 

Miniaturowe łączniki krańcowe z napędem ręcznym charakteryzują się przede wszystkim:
- małymi wymiarami gabarytowymi
- małą siłą sterowania
- dużą powtarzalnością parametrów
- dużą trwałością łączeniową i mechaniczną
- dużą różnorodnością napędów


BUDOWA I DZIAŁANIE


W łącznikach serii 83 132 bez obudowy, wewnątrz korpusu wykonanego z tworzywa sztucznego znajdują się styki ruchome przełączne, zwierne lub rozwierne. Łączniki serii 83 132 wyposażone są w końcówki przyłączowe lutownicze L1 wyprowadzone równolegle do osi wzdłużnej elementu napędowego umożliwiające przyłączenie przewodów o przekroju do 1 mm2. W łącznikach serii 83 133 bez obudowy, wewnątrz korpusu wykonanego z tworzywa sztucznego znajdują się styki ruchome przełączne, zwierne lub rozwierne. Łączniki serii 83 133 wyposażone są w końcówki przyłączowe lutownicze L1 lub w końcówki przyłączowe do obwodów drukowanych LO wyprowadzone prostopadle do osi wzdłużnej elementu napędowego.
Łączniki miniaturowe w obudowie typu 83 403 są sterowane za pomocą odpowiednich dźwigni. Położenie i prędkość ruchu styków ruchomych oraz czas ich przełączania uzależnione są od położenia i prędkości przesuwu elementu sterującego, działającego na popychacz odpowiednią siłą, powodującą zwieranie, względnie rozwieranie odpowiednich styków łącznika. Układ styków ruchomych jest niestabilny, tzn. że po ustąpieniu siły działającej na dźwignię styki ruchome samoczynnie powracają do położenia wyjściowego. Przeznaczone są do stosowania w zautomatyzowanych układach napędowych oraz obwodach sterowniczych, kontrolnych i pomiarowych prądu przemiennego i stałego. Łączniki 403 dostępne są tylko w wykonaniu z zestykiem przełącznym dwuprzerwowym (1NC +1NO).


MONTAŻ ŁĄCZNIKÓW


Korpus łączników typu 83 132 i 83 133 wyposażony jest w dwie tulejki pod wkręty M2 umożliwiające mocowanie łączników na konstrukcjach wsporczych do podłoża.